»Pogosto slišimo, da bi Balkan lahko ustvaril nove težave, če bi bil v EU-ju, a je to bolj izgovor, ker je EU zaznal zmanjšanje apetita za širitev. To je vprašanje, ki evropskim politikom ne prinaša glasov, zato ga potiskajo ob rob.«
»To stališče, ki ga je Slovenija dolgo zagovarjala, da je to geopolitično vprašanje, je zdaj postalo sestavni del razmišljanj.«
»Dejstvo je, da imamo zdaj ta trenutek, ko lahko vse države naredijo korak naprej, če ga znamo politično modro in pa učinkovito izkoristiti.«
»Širitev EU-ja je najmočnejše geopolitično orodje, ki ga imamo na voljo.«
»Širitveni proces mora potekati po načrtih. Večja Evropa je tudi močnejša, potrebujemo enotnost in moč. V celoti moramo spodbujati in podpirati države kandidatke pri procesu približevanja EU-ju.«
»Menim, da je širitev potrebna iz več razlogov, vendar je iz varnostnega vidika eden ključnih zmanjšanje škodljivega ruskega vpliva v naši regiji.«
»Želim si, da bi vrh EU-ja dal do konca leta pomembne signale glede širitve na Zahodni Balkan.«
»EU naj bi se opredelil, kot da je Zahodni Balkan strateški cilj, in ta ideja pride v vse dokumente, ki jih Evropska komisija izdeluje čez leto, in vizija evropskega Balkana postane bistveno bolj oprijemljiva. Težava je v tem, da je ideja o širitvi EU-ja na zahodni Balkan v zadnjem desetletju izginila z dnevnega reda vrhunskih srečanj. Moč slovenskega predsedovanja naj bi to temo vrnila na dnevni red.«
»Pričakujem, da bo komisija do naslednjič iz vsega tega izluščila neki svoj predlog, o katerem se bomo lahko potem tudi kvalificirano pogovarjali, ga dopolnjevali in na koncu tudi izglasovali.«
»Verjamem, da je kancler takoj spoznal, kako pomembno je, da te države postanejo del Evropske unije.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju